PSP Slim & Lite | 26.04.2009
. autor : typ |
Sony Play Station Portable – PSP Slim & Lite – PSP 2000
Informacje ogólne.
PSP Slim & Lite, właściwie model 2000 (dla europy środkowej – 2004), zwany popularnie „Slimem”, jest następcą „Fat’a” (model 1000) i poprzednikiem „3k” (model 3000). W stosunku do poprzednika cechuje się min. dłuższym czasem pracy na baterii, zmniejszoną wagą i rozmiarami - pomimo zachowania dużego wyświetlacza i wygodnego układu przycisków podobnego do tego z konsol „stacjonarnych” Sony – Playstation 2 i 3.
Egzemplarza historia skrócona.Jestem właścicielem testowanego egzemplarza od jakiś 2 lat, konsolę zakupiłem krótko po jej premierze jesienią 2007 roku (na paragonie ze sklepu Robson widnieje data 21.09.2007). Urządzenie od początku sprawuje się znakomicie.
Pudełko.Konsolę otrzymujemy w niewielkim, schludnym i wytrzymałym pudełku w wizerunkiem urządzenia w skali 1:1. Wewnątrz oprócz konsolki i ładowarki sieciowej znajdziemy sporo papierów: Kartę gwarancyjną; kolorową, skróconą instrukcję obsługi (bez języka polskiego); 2 książeczki „Bezpieczeństwo i informacje techniczne” (o dziwo – w jednej z nich znajdziemy język polski!) oraz torebeczkę z zaproszeniem na stronę yourpsp.com (oczywiście nie po polsku) i karteczką zawierającą „Nieoficjalną deklarację zgodności” z jakąś dyrektywą. Żadnych dodatkowych akcesoriów… Trochę szkoda, bo „coś” jest dodawane dopiero w Entertainment Pack’ach, czyli w zestawie z grą/grą i filmem. A PSP „Fat” było w najbiedniejszej wersji z kartą 32 MB i szmacianym pokrowcem i chyba jeszcze słuchawkami z pilotem… Nie pamiętam…
Zaczynamy (?)Więc możemy teraz przystąpić do gry! Niezupełnie… Najpierw musimy zaopatrzyć się w kartę pamięci Memory Stick Pro Duo o pojemności co najmniej 32MB. To na niej będą zapisywane stany gry (save’y) oraz filmy, muzyka i zdjęcia. Tyle, że w tedy musimy dokupić kartę o większej pojemności. Oprócz kart MSPD możemy również zaopatrzyć się w adapter o kształcie MSPD, z dwoma slotami na Micro SD. Co to oznacza? Że jeśli potrzebujemy naprawdę dużo miejsca, to możemy tam włożyć 2 karty po 16GB uzyskując ok. 32 gigabajty pamięci.
Oczywiście, jeżeli chcemy pograć w gry, to musimy je sobie najpierw kupić, a nie są one tanie… Gry umieszczane są na nośnikach UMD (ang. Universal Media Disc), na takich nośnikach są również dostarczane filmy w bardzo dobrej jakości, ale są one drogie i kompletnie nieopłacalne (rzadko który film ma polski dubbing lub lektora, albo chociażby napisy!).
ObsługaPSP wita nas animacją na ekranie, po której pojawia nam się słynny „Cross Media Bar”, w skrócie XMB. Sztuka polega na tym, że użytkownik strzałkami lewo/prawo wybiera kategorię menu, a góra/dół – podkategorię (lub jak kto woli submenu). Na pierwszy rzut oka skomplikowane, ale z czasem doceniamy wartość tego rozwiązania.
Komunikacja z konsolą z naszej strony odbywa się za pomocą 17 klawiszy, 2 suwaków oraz tzw. D-pad’a, czyli spłaszczonej i zmniejszonej wersji joysticka. Sprzęt „komunikuje” się z nami za pomocą ekranu, wyjścia wideo i głośników (złącza mini jack), a ze światem zewnętrznym za pomocą WiFi.
BudowaNie ma co się tutaj rozpisywać: ładny, błyszczący plastik, który bardzo łatwo rysuje się i palcuje. Z tyłu znajdziemy klapkę UMD z metalowym kółkiem i napisem PSP. Złącze mini USB znajdziemy u szczytu urządzenia, po lewej stronie od USB mamy suwał włącznika WiFi, na lewym boku pokrywka, pod którą znajdziemy slot kart pamięci. Na przeciwnym boku znajduje się suwak włącznika z opcją Hold, która blokuje klawisze, aby przypadkowo nie włączyć filmu od początku czy coś w ten deseń. Ma on także funkcję „Sleep”. Polega to na tym, że jeśli np. gramy w grę i na 5 minut musimy przerwać, to szybko przesuwamy suwaczek do góry i od razu puszczamy. Konsola się „zahibernuje”, po wykonaniu operacji jeszcze raz, wszystko wróci do poprzedniego stanu. Wyłączamy urządzenie poprzez długie przytrzymanie suwaka w górze. To by było na tyle…
MultimediaPSP jako „kombajn” multimedialny może się pochwalić obsługą kilku formatów Audio, Video oraz zdjęć (szczegóły w danych technicznych). Oczywiście najpopularniejszym dla wideo jest MP4, dla muzyki –mp3 a dla zdjęć – jpg. Żeby nie było tak różowo, to większość plików z filmami trzeba konwertować. Ja polecam darmowy program SUPER (obsługuje mnóstwo formatów i ma różne profile, np. iPod, PSP itp.) lub płatny PSP Movie Creator. Możemy również robić zdjęci a i kręcić filmy za pomocą Go! Cam, czyli aparatu (1.3 mpx) podłączanego pod USB urządzenia. Inne akcesoria pod USB to na przykład mikrofon (do Skype i programów do nauki języków oraz niektórych gier sieciowych, np. SOCOM) oraz GPS dla specjalnego oprogramowania do nawigacji od sony (o dziwo w PSStore jest nawet wersja z mapą Polski!).
SystemSony PSP podobnie jak iPhone ma możliwość zmiany oprogramowania na wyższe, dające dostęp do nowych opcji, jak na przykład Skype. I podobnie jak w wypadku iPhone znaleźli się ludzie, którzy złamali konsolę i umożliwili granie na niej w nielegalnie pobrane z Internetu gry. Najbardziej znanym i popularnym hackerem od PSP jest Dark_Alex ukrywający się pod „hasłem” m33, bo taką właśnie końcówkę mają wydane przez niego wersje scrackowanego oprogramowania (np. 5.00 m33-6).
Przeróbka PSP (bo tak właśnie popularnie nazywa się wgranie oprogramowania m33 i podobnych) jest stosunkowo skomplikowana, i dla nieobytego może spowodować tzw. Bricka, czyli całkowite uszkodzenie konsoli. Ale jeśli kupimy PSP już przerobione, lub powierzymy przeróbkę fachowcowi (od 20zł do 70zł, min. w zależności od tego, czy jest duża konkurencja i czy „szefuniu” musi dojechać z innego miasta) to nie mamy się czym martwić. Nic tylko korzystać, i pilnować, żeby przypadkiem zamiast aktualizacji m33 nie zainstalować oryginalnego firmware’u od Sony. Oczywiście pojawia się kwestia legalności takiego procederu. Oficjalnie, przeróbka PSP jest nielegalna, ale jeżeli coś się nam zepsuje, możemy zawsze na szybko wgrać oryginalny soft i zanieść do reklamacji.
PSP po przerobieniu daje nam kilka nowych możliwości. Oprócz gier z Internetu (w formacie ISO lub cso) możemy skopiować grę z nośnika UMD znajdującego się w czytniku konsoli (zmieniamy to w VSH menu pojawiającym się po kliknięciu „Select” w XMB), albo zmienić takowanie procesora – np. w XMB ustawimy 133/66 dla zaoszczędzenia energii, ale za to w grach damy sobie maksimum, czyli 333/166, aby gry chodziły szybciej i płynniej.
Niestety, PSP ma jedną poważną wadę – brakuje mu polskiej czcionki. Języka polskiego nie znajdziemy w ustawieniach (a jest chiński, japoński i inne, pomimo iż jest to europjska wersja konsoli). Również przy przeglądaniu rodzimych stron przez wbudowaną przeglądarkę jesteśmy skazani na „krzaki”. Jedynym ratunkiem jest przeglądarka Links2 lub Netfront w wersji PSP. Dzięki nim możemy się cieszyć polskimi znakami chociaż w przeglądarce…
Na przerobionym psp możemy używać także tzw. Homebrew, czyli oprogramowania „domowej” roboty – wykonanego przez userów. Poniżej kilka przykładów ciekawego softu.
Ciekawe HomebrewDo Homebrew zaliczamy zarówno programy jak i pluginy czy gry flashowe działające przez przeglądarkę.
Nr 1 – mój faworyt: PSP Hud. Wyświetla cały czas wąski pasek z informacją o ilości klatek na sekundę, stanie baterii, pozostałym czasie pracy na baterii, informuje nas o zmianach w takowaniu procesora oraz umożliwia robienie zrzutów ekranowych.Po więcej Homebrew oraz po informacje dotyczące PSP, pomoc i tym podobne, zapraszam na stronę i forum PSPoland.pl
Nr 2 – PSP File Transfer za pomocą Game Sharing umożliwia przesyłanie plików między konsolami, a także zarządzanie tymi plikami. Przydatne.
Nr 3 - Vista PSP to flash odpalany z przeglądarki konsoli, imitujący system Windows Vista. Jest w nim kilka ciekawych rzeczy, np. Nod AntyVirus :) Ciekawy gadżet.
Dane techniczne Playstation Portable Slim & Lite:
(ze strony PSPoland)
Wymiary: 169.4 x 18.6 x 71.4 mm
Waga: 189g
CPU: 1-333MHz
Pamięć Główna: 64MB
Wyświetlacz: 10.9 cm (16:9) ; matryca TFT ; roz. 480 x 272 pixel, 16,770,000 kolorów
Dźwięk: Wbudowane głośniki stereo
Główne wejścia/wyjścia: Wireless LAN (IEEE 802.11b)(WiFi) ; High Speed USB (USB2.0) (mini-B) ; Memory Stick PRO Duo(TM) ; Analog Video Out
Gniazda: DC In 5V connector ; DC Out connector ; video out/headset connector ; USB connector ; Memory Stick Duo(TM) slot
Przyciski/Przełączniki: Przyciski kierunkowe "krzyżyki" ; analog stick ; Action buttons (trójkąt, kółko, kwadrat, krzyżyk) ; przyciski L/R ; START ; SELECT ; HOME ; przełącznik POWER/HOLD ; przełącznik WLAN ; ustawienia wyświetlacza ; ustawienia dźwięku ; głośność (+/-)
Źródła Zasilania: Bateria Lithium-Ion ; AC adaptor (ładowarka) ; zasilanie poprzez USB
Wewnętrzny napęd dyskowy: Read-only (tylko do odczytu) napęd UMD(TM)
Połączenia wireless: Infrastructure mode ; Ad hoc mode (do 16 konsol)
Akcesoria w zestawie: AC adaptor (ładowarka) ; Bateria (1200mAh)
Wspierane kodeki: Na karcie pamięci, kolejno:
VIDEO:
-- MPEG-4 Simple Profile (AAC LC)MUZYKA:
-- H.264/MPEG-4 AVC Main Profile (AAC LC)
-- MP4 File Format
-- MPEG-4 Simple Profile (AAC LC)
-- H.264/MPEG-4 AVC Main Profile
-- (AAC LC) / Baseline Profile (AAC LC)
-- Mmotion JPEG
-- ATRAC3(TM)ZDJĘCIA:
-- ATRAC3plus(TM)
-- MP3
-- MP3(MPEG-1/2 Audio Layer3)
-- MP4(MPEG-4 AAC)
-- WAVE(Linear PCM)
-- WMA(Windows Media(R) Audio 9 Standard only)
-- JPEG (DCF2.0/Exif2.21 compliant)
-- TIFF
-- BMP
-- GIF
-- PNG